Okuma Yazmaya Hazır mıyım? – Alfabe Macerası

Çocukların okuma yazmayı öğrenmek için geniş bir zaman aralıkları olmasına rağmen, eğitim sistemimizden kaynaklanan eksiklikler ve yanlış yorumlamalarla çocukların 1. sınıfın ilk yarısında hatta ana sınıfında okuma yazmayı öğrenmeleri isteniyor.

Çocuklar 4 yaşında da okuma yazmayı öğrenebilirler, ama önemli olan uygulanan eğitim modeli, bunun devamının getirilebilmesi, duygusal ve fiziksel olarak çocuğun buna hazır olması.

Katıldığım bir eğitimde Alman eğitimciler bir çocuğun okula başlayabilmesi için fiziksel yeterliliğini en basit şu şekilde kontrol ettiklerini anlatmışlardı ; çocuğunuzun sol kolunu başının üzerinden geçirdiğinde sağ kulağına dokunabilmesi (ya da sağ kol sol kulak) .

Bu sene çok erken yaşta 1.sınıfa başlayacak ve onlardan 1 yaş büyük grupla aynı sınıfta olacak tüm çocuklara ve eğitimcilere kolaylıklar diliyorum.

Kelimelerin hangi harflerle başladığına dair keyifli bir oyun.

Harfleri sıralıyorsunuz ve çocuklar ellerindeki objeleri hangi harfle başlıyorsa oraya yerleştiriyorlar. Farklı öğrenme modellerine sahip çocuklar için hem görsel hem dokunsal bir etkinlik.

 

tıktık

Advertisements
Tagged

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: